Jak odpowiednio wybrać raczki na buty?

Raczki na buty, to po prostu komplet metalicznych zębów, związanych ze sobą systemem pasków łańcuchów, jakie zakładamy na buty, aby uniknąć ich ślizganiu się. Są mniej “wytrzymałe” aniżeli raki: mają krótsze zęby i zazwyczaj mniejszą ich ilość. W odróżnieniu od raków, raczki turystyczne nie potrzebują wykorzystywania specjalnych butów.

Jakie raczki na buty kupować można w sklepach?

W górach nie jest łatwo, zatem można się było spodziewać, iż także z raczkami kwestia się trochę skomplikuje. Na rynku dostępne są przeróżne typy raczków wytwarzanych poprzez parę firm. Kiedy będziesz krążyć dookoła tematu nabycia raczków turystycznych to błyskawicznie dostrzeżesz, iż raczki dzielą się na dwa typy. Pierwszym są raczki odtwarzające raki paskowe. Mini raczki na buty paskowe mają nierzadko 4-6 zębów położonych na metalicznej konstrukcji.

Raczki – kiedy się przydadzą?

Raczki na buty są niezwykle przydatnym akcesorium w czasie przejściowym – jesienią oraz wiosną, kiedy jest zalodzenie, natomiast nie ma odpowiedniej ilości śniegu, aby wbić pełny rak. Przydatne będą także na zimowych wyprawach dolinnych i na proste szlaki górskie. Zwłaszcza w czasie tzw. szklanych gór (wszystko skąpane lodem) – także w Beskidach. Prosta droga asfaltowa do Morskiego Oka może się kiepsko zalodzić oraz przejście w samym bucie jest czasem niezwykle skomplikowane – o ile upadki nie zagrażają tam spadnięciem w przepaść, to natomiast mogą wywołać złamania kończyn.

Jakie buty do raczków?

Raczki turystyczne zakłada się na buty. Ich forma jest niezbyt wymyślna, zatem czynność owa nie zajmuje mnóstwo czasu. Dzięki stalowym zębom, wbijają się w przemarznięte podłoże czy zmrożony śnieg, tymże samym zwiększając przyczepność oraz wywołując, iż własny chód lub bieg będzie niezwykle pewny oraz bezpieczniejszy. O ile w wypadku specjalnych raków buty muszą być dobrze do nich wybrane, to raczki mogą być zakładane na niemal każdy typ obuwia. Są tak zbudowane, iż można je założyć zarówno na buty turystyczne, sportowe jak również miejskie obuwie zimowe. Należy jedynie wybrać ich dobry rozmiar.

Comments are closed.