Karabinek wspinaczkowy – przydatność

Nie da się ukryć tego, że karabinek wspinaczkowy przydaje się miłośnikom wspinaczki wybierającym skały w górach, choć wyjątkowo często używają ich także monterzy wysokościowi i alpiniści budowlani pracujący na znacznej wysokości. Jednym słowem sprzętów tych używają ludzie pracujący na wysokości, a w ich przypadku liczy się głównie ta proporcja ceny do jakości, czyli niewielu z nich stawia na coś stylowego i jednocześnie droższego.

Przydatność jest bardzo ważną cechą tych konkretnych sprzętów, ale nie można też zapominać o walorach funkcjonalnych, które też się liczą wtedy gdy wspinaczka ma być wygodną i jednocześnie szybką. Takową nie zawsze jest ta wspinaczka sportowa, bo ona to raczej taka walka z wyzwaniami różnego typu, czasami nawet i z tymi pogodowymi.

Ludzie pracujący na wieżach telewizyjnych

Trudną pracę powiązaną z karabinkiem wspinaczkowym mają specjaliści pracujący na tych wysokich masztach radiowo telewizyjnych. Oni rzecz jasna muszą się wspinać wysoko i zabezpieczać. Kluczowe znaczenie ma też i to, że muszą zabezpieczać własny sprzęt, po to by ten nie spadł z wysokości. Mowa tu o narzędziach za pomocą których pracują i to dosłownie co dzień. Jeśli takowe zaczną spadać z wysokości kilkuset metrów to zapewne narobią znacznych szkód. Problemów tego typu nie mają ludzie wspinający się z zamiłowania. Oni mają jedynie ten trud i wyzwania czysto sportowe, a nie pracę na wysokości i w tym tkwi plus takiej hobbystycznej lub zdecydowanie bardziej sportowej wspinaczki, która jest i wysiłkiem i potwierdzeniem zdolności.

Śmiałkowie

Wielu z nas doskonale wie o tym, że karabinków wspinaczkowych używają śmiałkowie, którzy na dokładkę nieco ryzykują, jeśli chodzi o wspinanie się na te najtrudniejsze ze skał. W czasach obecnych spotyka się także te inne typy skał, czyli te z mocowaniami, po których to często wspinają się śmiałkowie. Nie każdy uznaje takowe za wyzwanie, bo są one przygotowanymi do wspinaczki i co równie istotne z biegiem lat tych stałych punktów asekuracyjnych się dodaje, bo władze w parkach krajobrazowych i narodowych dbają o to by tych przykrych przygód nie było.

Comments are closed.