Czym na wakacje?

Zbliża się lato, a więc okres wakacyjny. Wszyscy powoli zaczynają planować swoje urlopy, myślą o tym, dokąd pojadą. O ile kwestia wyjazdów zagranicznych jest dość prosta – bo zazwyczaj jako środek transportu wybiera się samolot, ewentualnie własny samochód, tak w przypadku podróży po Polsce rozstrzał możliwości jest o wiele szerszy. Jaki środek transportu wybrać? Można rozważyć zarówno własny transport, jak i autobus, autokar czy pociąg. Ewentualnie loty regionalne również wchodzą w grę. Której opcji warto się przyjrzeć?

Nie tylko własny samochód…

Podróże po Polsce są w obecnych czasach o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Teraz prawie w każdym domu jest samochód, więc jeśli rodzina chce wyruszyć na podbój naszego kraju, może zapakować walizki do bagażnika i jechać. Samochód pozwala przede wszystkim dotrzeć wszędzie tam, gdzie można znaleźć spokój i ciszę – tak pożądane do wypoczynku. Mazury, Warmia, Bieszczady – są w Polsce tereny oferujące wspaniałe widoki i relaks w centrum natury, ale często są one niedostępne dla osób podróżujących transportem publicznym. Wtedy zdecydowanie przydaje się własny samochód. W innych przypadkach zachęca się do korzystania z transportu publicznego. Wybór połączeń kolejowych czy autokarowych jest promowany w mediach społecznościowych i telewizji, bo zgadza się z wszechobecną kulturą życia eko i ochrony środowiska. Poza tym takie podróżowanie jest tańsze – szczególnie teraz, w dobie coraz wyższych kosztów paliwa – i dodatkowo nie trzeba się przejmować koniecznością zalezienia bezpiecznego miejsca postojowego.

Planując weekendowy wypad lub dłuższy urlop, warto sprawdzić rozkład jazdy pociągów – można też skorzystać z popularnych wyszukiwarek połączeń kolejowych. Do większości miast w Polsce – szczególnie tych turystycznych – obecnie dojeżdża bardzo wiele pociągów, z różnych kierunków i miejsc w kraju. Czasami trzeba liczyć się oczywiście z przesiadką, ale i tak nie można powiedzieć, żeby podróż pociągiem była złym rozwiązaniem. Szczególnie w przypadku podróżowania z dziećmi – dla maluchów przejazd pociągiem jest ogromną frajdą i przeżyciem.

Tablicowy rozkład jazdy pociągów czy wyszukiwarka połączeń kolejowych?

Szukając najlepszego połączenia, by dotrzeć na miejsce urlopu, można sprawdzić rozkład jazdy pociągów dostępny na stronie przewoźnika. Jeśli jednak szukana trasa jest długa i zakłada konieczność przesiadki, najlepiej jest skorzystać z idealnego narzędzia, jakim jest wyszukiwarka połączeń kolejowych. Takich wyszukiwarek jest w internecie mnóstwo, a ich zaletą jest to, że nie ograniczają się do jednej firmy przewozowej – na podstawie stacji początkowej i docelowej określają wszystkie możliwe trasy, punkty przesiadkowe i podają czas przejazdu (łącznie z czasem poświęconym na przesiadkę czy oczekiwanie na kolejny środek transportu). Co ważne, połączenia kolejowe w większości takich wyszukiwarek opatrzone są także orientacyjnymi cenami biletów, a niektóre z nich mają możliwość bezpośredniego kupna biletu online.

Jest to bardzo wygodny sposób organizowania przejazdu – warto pamiętać o możliwości skorzystania z niego. Podróżowanie publicznymi środkami transportu jest obecnie bardzo łatwe i wcale nie takie nieprzyjemne, jak kiedyś. Pociągi czy autokary oferują różne udogodnienia, które sprawią, że podróż będzie komfortowa i przyjemna.

Comments are closed.