Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Wrocław jest jednym z najbogatszych w atrakcje i najpiękniejszych miast w Polsce oraz stolicą województwa dolnośląskiego. Turyści przyjeżdżają do tego miasta, żeby zwiedzić najpopularniejsze atrakcje (Hala Stulecia, Rynek, wrocławskie zoo czy też Panorama Racławicka), ale również zapoznać się z mniej powszechnymi atrakcjami. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Stare Miasto oraz Plac Solny

Wrocławskie Stare miasto kryje wiele miejsc, które warto, jest zobaczyć i odkryć. W jednym spośród narożników Rynku trafimy na Plac Solny. Plac ten niegdyś był miejscem handlu, na którym sprzedawana była sól i wiele innych produktów. Obecnie działa tam targ kwiatowy, na którym kwiaty można nabyć nawet w środku nocy. 

Odznaczającym się budynkiem na Placu Solnym jest Stara Giełda, czyli pierwsza z siedzib giełdy wrocławskiej oraz przedstawicielstwa kupców lokalnych. Jeżeli chcemy zwiedzać podziemia, pod placem czeka na nas schron, który może pomieścić 300 osób. Obecnie jego część zaaranżowana została na galerię Movie Gate, gdzie możemy znaleźć wiele rekwizytów z planów filmowych między innymi Hollywood. 

Ciekawe miejsca we Wrocławiu? – Rynek oraz Stary Ratusz

Wrocławski Rynek jest centralnym punktem Starego Miasta oraz miejscem, którego nie powinno się pomijać podczas zwiedzania Wrocławia. Tam przez cały rok, bez względu na porę dnia, zbiera się wielu turystów oraz mieszkańców tego miasta. Najbardziej odznaczający się budynek na Rynku to Stary Ratusz z astronomicznym zegarem na fasadzie. 

Na Starym Ratuszu znajduje się 70-metrowa wieża ratuszowa, przed budynkiem zaś stoi kopia pręgierza pochodzącego z XV wieku – jest to typowe miejsce spotkań osób mieszkających we Wrocławiu. Wybierając na miejsce spotkania ,,pod pręgierzem”, nie sposób się zgubić – schody u jego podstawy pełne są osób oczekujących na spotkania. 

Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech Kopuł z Muzeum Sztuki Współczesnej

Jedną z najpopularniejszych atrakcji we Wrocławiu jest jedyny zabytek miejski wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Hala Stulecia. Doceniona przez UNESCO Hala Stulecia została wybudowana w latach 1911-1913 według projektu przygotowanego przez Maxa Berga. Hala Stulecia jest konstrukcją żelbetową, której przykrycie miało w momencie budowy największą na świecie rozpiętość. 

Budowa hali związana była ze zorganizowaniem Wystawy Stulecia, którą uczczono rocznicę 100 lat od wydania odezwy przez cesarza Fryderyka Wilhelma III, w której wzywał on do stawienia powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi. Stąd właśnie wzięła się nazwa ,,Hala Stulecia”, którą w czasach PRL-u przemianowano na Halę Ludową. 

Kopuła na Hali Stulecia ma średnicę 67 metrów. W hali tej znajdowały się także największe na świecie organy z aż 16706 piszczałkami. Później zostały one przeniesione do katedry św. Jana Chrzciciela (chociaż nie wszystkie się tam pomieściły). Do katedry warto, jest zajrzeć z pewnością przy okazji zwiedzania Ostrowa Tumskiego. 

Comments are closed.