Wyjście w góry zimą. Kilka niezbędnych porad

dobry czekan dla alpinisty

Zima jest porą roku, która przyciąga w góry rzesze wielbicieli pieszych wędrówek. Zimowe pejzaże są niesamowite, a satysfakcja z dojścia na szczyt góry jest nie do opisania. Z tego powodu, ilość górskich turystów w czasie zimy rośnie z roku na rok. Przed wyruszeniem na taka wyprawę, warto przygotować się w odpowiedni sposób.

Jaki sprzęt zabrać ze sobą w góry zimą?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o ujemnej temperaturze. Aby wycieczka była w miarę komfortowa trzeba zapewnić sobie odpowiednią izolację od zimna. Z tego powodu, takie rzeczy jak kurtka czy spodnie stanowią podstawę wyposażenia każdego zimowego turysty. Idąc dalej, nie można zapomnieć o czapce, rękawiczkach czy dobrych skarpetkach. Idealnie sprawdzi się bielizna termoaktywne, a wszelkie warstwy wierzchnie znajdujące się pod kurtką powinny być z wełny merino. Prócz ubrań należy mieć dobry plecak oraz warto zainwestować w czekan alpinisty. Te akcesoria sprawią, że wędrówka będzie jeszcze bardziej komfortowa.

Kurtka, czekan, czapka… Czy mogę już ruszać w drogę?

Chwila, chwila… Zanim zdecydujesz się wyjść na szlak upewnij się, że to zadanie jest w twoim zasięgu! Trzeba wiedzieć, że zimą w górach panują naprawdę ciężkie i zmienne warunki. Temperatura poniżej zera oraz silny wiatr nie są niczym nadzwyczajnym. Z tego powodu pamiętaj, że wycieczka w góry jest dużo bezpieczniejsza w grupie, najlepiej z przewodnikiem górskim. Warto mieć ze sobą mapę szlaku oraz sprawdzić prognozę pogody przed samym wejściem na szlak. Są to podstawowe elementy przygotowania, które mogą mieć bardzo duży wpływ na powodzenie wyprawy.

Powyższe wskazówki stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Wyjście zimą w góry to naprawdę poważna sprawa i przed wyruszeniem w drogę warto przygotować szczegółowy plan oraz spis niezbędnych rzeczy. Samo zakupienie kurtki czy czekana turystycznego może być niewystarczające, kiedy brakuje nam wydolności czy umiejętności odnalezienie się w terenie. Z tego powodu, warto poświęcić kilka godzin na przyswojenie chociażby podstaw.

Comments are closed.