Jak bezpiecznie podróżować pociągiem?

Wakacje to czas, który sprzyja podróżowaniu komunikacją zbiorową. Z uwagi na wygodę i ceny biletów wielu ludzi decyduje się na to, by na urlop udać się pociągiem. Aby podróżować bez przykrych niespodzianek, trzeba nie tylko dokładnie sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Warto też znać zasady zakupu biletów i pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Gdzie można sprawdzić rozkład jazdy pociągów?

Godziny odjazdu pociągu najlepiej sprawdzać na stronie internetowej przewoźnika. To tam zawsze publikowany jest najnowszy rozkład jazdy pociągiem (https://polregio.pl/pl/rozklad-jazdy-i-mapa-polaczen/rozklad-jazdy/). Poza tym takich informacji udzielają także pracownicy kas biletowych i telefonicznych biur dla pasażerów.

Informacje na temat opóźnień można uzyskać bezpośrednio na dworcu. Poza tym są także publikowane na portalu pasażera. Jeśli wynikają z globalnej awarii, wiele mediów pisze o tym, że pociągi nie jeżdżą zgodnie z planowanym rozkładem.

rozkład jazdy pociągów

Kto może korzystać ze zniżki na bilet kolejowy?

Każdy przewoźnik kolejowy ma własny regulamin, w którym określa, komu przysługują zniżki na bilet. W praktyce ze zniżek korzystać mogą uczniowie do 18. roku życia oraz studenci. Wszyscy oni podczas kontroli posiadać ważną legitymację. Odrębne zasady dotyczą emerytów. W niektórych sytuacjach osoby powyżej 70. roku życia podróżują bezpłatnie. Zniżkowe bilety obejmują także podróżnych z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Podróżowanie pociągiem – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jeśli to tylko możliwe, lepiej nie jeździć nocnymi pociągami, a już na pewno nie robić tego samotnie. Choć wielu ludzi chce mieć spokój podczas podróży, lepiej wybrać przedział, w którym siedzą inni ludzie.

Do pociągu należy zabierać tylko niezbędną ilość gotówki. Portfela wraz z dokumentami należy pilnować jak oka w głowie. W zatłoczonym pociągu zwykły pasażer nie ma szans w zderzeniu z kieszonkowcem.

W sytuacji zagrożenia najlepiej opuścić przedział wraz ze swoimi rzeczami. O każdym incydencie należy poinformować kierownika pociągu. Jego zadaniem jest dbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, którzy znajdują się w pojeździe.

Comments are closed.