Czym jest żywność długoterminowa i kiedy warto się w nią zaopatrzyć?

Żywność długoterminowa o dobra opcja nie tylko na zgromadzenie większych zapasów bez obaw o to, że szybko ulegną one zepsuciu. To także dobry pomysł do wykorzystania w sytuacjach takich jak wyjazd survivalowy. Kiedy jeszcze warto skorzystać z żywności długoterminowej, co wchodzi w jej skład i gdzie szukać tego typu produktów?

Czym jest żywność długoterminowa?

Mówiąc o żywności długoterminowej, mamy na myśli produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Decydując się na zakup tego typu produktów, warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będziemy ją przygotowywać i w jakich okolicznościach ma ona zostać spożytkowana. Jeżeli po prostu chcemy zrobić zapasy, nie musimy się nad tym długo zastanawiać. Jeżeli jednak będziemy mieć ograniczony dostęp do kuchenki, czy wody, kupując żywność długoterminową, warto wziąć to pod uwagę.

Wybierając się na wyprawę turystyczną czy wypad survivalowy warto skompletować taką żywność długoterminowa, która jest łatwa i szybka do przyrządzenia i spożycia. Mowa tutaj przede wszystkim o konserwach rybnych, mięsnych i warzywnych, liofilizowanych owocach, czy batonach energetycznych. Jeżeli nie ogranicza nas dostęp do wody i kuchenki, z powodzeniem możemy postawić na kasze, ryż, makarony. Dopełnieniem są produkty takie jak sól, cukier, kawa i herbata.

Żywność długoterminowa a racje żywnościowe – czym się różnią?

żywność długoterminowa

Żywność długoterminowa, jak wspomniano wcześniej to przede wszystkim produkty, które mają długą datę przydatności do spożycia. Racje żywnościowe z kolei są posiłkami, które muszą mieć określoną kalorykę, a dodatkowo są możliwe do przygotowania w trudnych warunkach. Mowa tutaj o braku dostępu nie tylko do kuchenki, ale również wody. W związku z tym, racje żywnościowe to rozwiązanie, które sprawdzi się np. podczas służby w trudnym terenie, czy ekstremalnych wyprawach survivalowych.

Żywność długoterminowa i żywność długoterminowa  specjalistyczna – gdzie się zaopatrzyć?

O ile kasze, makarony i inne produkty o długiej dacie ważności znajdziemy w każdym sklepie spożywczym, o tyle żywność długoterminowa specjalistyczna dostępna jest głównie w dedykowanych sklepach internetowych, czy militarnych. Tego typu produkty znajdziemy także w sklepach dla hobbystów.  Z żywności takiej korzystają przede wszystkim miłośnicy outdooru, turyści i oczywiście pracownicy różnego rodzaju służb pracujących w terenie. Będzie to również dobra opcja dla osób, które lubią samodzielne wypady w teren i survivalowe wyzwania wymagające zaszycia się w dziczy.

Comments are closed.