Monokular – co warto wiedzieć?

Możliwość prowadzenia dalekiej obserwacji to czynność, która jest ogromną korzyścią nie tylko dla myśliwych czy też wojskowych, lecz znajduje swoje zastosowanie także wśród wielu innych profesji. Jak się jednak okazuje, nie trzeba wcale do tego zadania kupować dużej i nieporęcznej lornetki. Bardzo ciekawą alternatywą jest w tym wypadku monokular. Czym jest taki sprzęt, jakie są jego wady i zalety, a przede wszystkim, na co należy zwracać uwagę podczas jego kupowania?

Czym jest monokular?

Zanim przejdzie się do analizowania najważniejszych korzyści, które płyną z zakupu tego urządzenia, trzeba się przede wszystkim dowiedzieć o nim zupełnych podstaw, czyli czym on jest i jak wygląda praca na nim.

Najprościej mówiąc, monokular to jedna z wielu dostępnych na rynku wersja lunety. Jak można wywnioskować po nazwie, wykorzystywany jest on do pracy przy jednym oku. Może on być używany w dłoni, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamocować go np. na broni.

W jakich zastosowaniach może być użyty? Jak już wcześniej zostało to wspomniane, jest to bardzo popularne narzędzie dla wojskowych, a także dla myśliwych. Jak się jednak okazuje, świetnie sprawdzi się także na wycieczkach górskich do obserwowania np. zjawisk atmosferycznych. Może być również wykorzystywany domowo, przykładowo w celu obserwacji przyrody, czyli np. ptaków.

Jakie są jego wady i zalety?

Skoro już wiadomo, czym jest monokular, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jego najważniejsze zalety, lecz także, jakimi cechuje się on wadami. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Nie da się ukryć, że najważniejszą wadą takiego sprzętu jest to, że może on być wykorzystywany tylko z jednym okiem. Obserwacja przy pomocy lornetki obuocznej jest wygodniejsza i zdecydowanie bardziej komfortowa.

Na tym jednak kończy się lista wad tego sprzętu. Jeśli chodzi o zalety, to jest on bardzo lekki, ma dość niewielkie wymiary, a także jest poręczny i może być bez większych problemów transportowany. Co więcej, dzięki temu, że cechuje się on dość prostą konstrukcją, jego użytkowanie i poprawne ustawienie nie powinno sprawić nikomu trudności.

Jak wybrać monokular?

Co powinno się wziąć pod uwagę, gdy chce się zakupić taki sprzęt? Bardzo ważną sprawą jest to, jaka będzie jakość jego obudowy. Musi ona być nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, lecz powinna być także wodoodporna. Mowa tu jest w końcu o sprzęcie typowo outdoorowym, który pracować będzie niekiedy w naprawdę trudnych warunkach. Na koniec warto się jeszcze przyjrzeć temu, jak szeroki będzie kąt widzenia w danym modelu.

Comments are closed.