Jaki śpiwór puchowy wybrać?

Każdy miłośnik outdooru powie, że śpiwór puchowy jest po prostu obowiązkowym elementem wyposażenia. Daje on tyle samo ciepła, co syntetyczne zamienniki, ale jest od nich dużo lżejszy. Łatwo więc się go przenosi i transportuje pomiędzy punktami. Pozwala też na odpoczynek w bardzo niskich temperaturach. Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo. Jedynym problemem może być wybór najlepszego modelu. Jaki śpiwór będzie najlepszy? Na co zwracać uwagę?

Jakość wypełnienia

Podstawową sprawą jest jakość wypełnienia, które znajduje się w nim. Im jest ona wyższa, tym lepszy jest produkt i zapewnia większy komfort cieplny. W przypadku śpiworów puchowych ważna jest sprężystość puchu. Podaje się ją w jednostce CUI lub CUIN. Opisuje ona zdolność puchu do zwiększania swojej objętości. Im jest ona wyższa, czyli puch może bardziej zwiększyć swoją objętość, tym lepiej. Śpiwory o mniejszej wartości CUI są cięższe i większe, niż śpiwory puchowe o wyższej CUI i takim samym zakresie temperatur. Taką różnicę widać już gołym okiem.

Rodzaje komór

Każdy rodzaj śpiwora ma określone przeszycia. Dzielą one produkt na komory o różnych kształtach. W przypadku śpiworów puchowych mamy do czynienia z komorami:

  • X, czyli pikowanymi,
  • H, czyli prostokątnymi,
  • Z, czyli o przekroju rombu,
  • BOX, czyli kasetonowe,
  • HH, czyli o dodatkowej warstwie, która została przesunięta o połowę długości komory,
  • XX, czyli o dodatkowej warstwie przesuniętej o połowę długości,
  • V.
    Najwięcej ciepła traci się w śpiworach pikowanych. Puchu jest mało na skrzyżowaniach komór. Przez każde takie miejsce może przenikać zimno. Takie śpiwory są więc dedykowane na lato lub ciepłą wiosnę. Śpiwory z komorami HH i XX należą do tych najcieplejszych i to właśnie one są dedykowane specjalistom i ekspedycjom. Oczywiście ich jakość ma też swoje odzwierciedlenie w cenie. Są one zdecydowanie droższe od pozostałych rodzajów śpiworów puchowych.

Comments are closed.